Sauna seçiminde dikkat edilecek en önemli hususlardan birisi sauna yapımında kullanılacak olan ağacın seçimidir. Bir saunada sıcaklığın 110C ye kadar çıktığını düşünürsek kullanılacak ağacın önemini daha iyi kavrayabiliriz. Sauna duvar ve tavan panelleri üretiminde az reçine oranlı budaksız Akdeniz Çamı, budaksız Fin Çamı (Nordie Pine / Pinos Slyvestris) veya Abachi (Ayous) kullanılmaktadır. Finlandiya da kullanılan en yaygın ağaç Fin Ladinidir (Nordie Spruce / Pica Abies). Budakları kilitli olduğundan en yüksek ısılarda dahi estetik bulunduğundan budaksız Fin çamı (Nordie Pine / Pinos Slyvestris) rağbet görmektedir. Sauna oturma ranzalarında sırt ve baş yaslama aksesuarlarında ise Afrika menşeli bir ağaç olan Abachi kullanılmaktadır. Bu ağaçların en önemli özelliği ısı tutmaması ve böylelikle cildi yakmamasıdır. İnsan vücudunun temas edeceği yerlerde mutlaka bu ahşaplar kullanılmalıdır. Ayrıca kıymıksız ve kolay temizlenebilir olması, bu ağacın oturma ranzaları için en ideal ağaç olduğunu göstermektedir. Emprenye edilmiş ve yüksek reçineli (Sedir) ahşaplar saunada kesinlikle kullanılmamalıdır. Ne yazık ki ülkemizde yüksek reçine ve gaz oranı içeren ahşaplar emprenye edilerek kullanılmaktadır. Bu ahşapların insan sağlığı açısında tehlikeli olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Ahşap seçimlerimizde bu tür uygulamalara dikkat edilmelidir.

Saunada kullanılan ağaçlar yüksek sıcaklığa karşı dayanıklı ve zamanla deforme olmayacak özellikte olmalıdır. Bu ağaçlar çok düşük ısı geçirgenliği sayesinde asla aşırı derecede ısınmaz ve kesinlikle cildinizi tahrip etmezler. Yanma korkusu olmadan yüzeylerine rahatlıkla dokunabilirsiniz. İmalatını ve teknik bakımını yaptığımız bir çok saunada, çeşitli ağaçlar kullanmaktayız.

Abachi

Afrika kökenli bir ağaç olup krem beyaz ile açık saman sarısı arasında bir renge sahiptir. Budaksız reçinesiz ve düz damar dokuludur. Yumuşak bir yüzeye sahip olması ve de yüksek sıcaklıklarda üzerinde ısıyı barındırmamasından dolayı sauna üretiminde en yaygın olarak kullanılan ağaçtır. Genellikle saunanın iç donanımlarında kullanılır. Ayous ağacı saunanın en önemli unsurudur. Saunayı kullanan kişinin cildi direkt veya dolaylı olarak mutlaka bu ahşapla temas edecektir. Bu bakımdan iç donanımlarda ve oturma guruplarında mutlaka abachi kullanılmalıdır. Başka tür ahşapların kullanılması durumunda saunayı kullanırken cildinizin herhangi bir bölgesi ağaca temas ettiğinde yanma durumu söz konusu olur. Saunayı kullanan kişi saunadan istediği gibi faydalanamaz, ayrıca böyle bir durumda abachi yerine kullanılan ağaç bu aşırı sıcağa ve nemli ortama fazla uzun bir süre dayanamayacak ve mutlaka zamanla deforme olcaktır. Saunanın oturma guruplarında her zaman en yüksek kalitede abachi kullanmaktayız. Başka bir ahşabın kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Akdeniz Çamı

Genellikle Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yetişir ve sauna imalatı için oldukça kullanışlı olan bir ağaçtır. Orta şiddette darbeye dayanıklı olan bir ağaç olmasının yanında kolay işlenebilme özelliği vardır. Yapısı itibariyle oluklu ve düz lambiri olmak üzere ikiye ayrılır. Genellikle budaksız bir yapısı bulunur ve reçine oranı da oldukça düşüktür. En az iskandinav ağaçları kadar sağlam olmakla birlikte yine aynı şekilde ısıyı üzerinde barındırmaz. Oldukça hoş bir görünüme sahip olması ve diğer sauna ağaçlarına göre daha kolay temin edildiğinden dolayı üretim maliyeti düşüktür. Bu nedenle sauna üretiminde çoğu kişi tarafından en çok tercih edilen ağaçtır.

Fin Çamı

İskandinav ülkelerinde (Finlandiya, İsveç, Norveç) yetişen bir ağaçtır bu tip ülkelerde yetişen ağaçlar oldukça soğuk ve sert hava koşullarında yetiştiklerinden dolayı yavaş yavaş büyürler ve dolayısıyla güçlü ve dirençli bir yapıya sahip olurlar. Fin çamında kesinlikle budak bulunmaz ve ayrıca reçine oranıda çok düşüktür. Düzgün damar yapısı ve rengi ile kendine özgü sade ve çok hoş bir görünüme sahiptir. Fin çamı sauna üretimi için en iyi özellikleri barındıran ağaçlardan birisidir. Bu özelliklerinden dolayı saunada inceliği, sadeliği ve aynı zamanda kaliteyi arayanlar tarafında oldukça sık tercih edilmektedir.